Історія села Вербівка

  Село Вербівка розкинулось в мальовничих долинах і пагорбах, по обидва боки річки Вільшанки – притоки Дніпра, за 20 км від районного центру та залізничної станції Городище, до обласного центру м.Черкаси  - 85 км.

                  Назва походить від апелятиву „Верба” – дерева родини „вербових”.

                   Територія сучасного села була заселена дуже давно. Поблизу  села виявлено поселення скіфського  періоду (УІІ-ІХ ст. до н.е.) та кургани епохи бронзи та  скіфів. У своїй праці „Сказание о населенных местностях Киевской губернии” історик І.П.Похиневич  згадує: „ Житилей обоего пола -1462 , церковь Георгиевская, деревянная , 5го класса , земли имеет  36 десятин.

Неизвестно в каком году построена, но в 1808 году справлена и покрыта железом.”

                 Історія села нерозривно пов’язана з Історією   україн­ського народу. Згадка про село зустрічається у поемі Т.Г.Шевченка "Гайдамаки" :  " Вже минули Воронівку,  Вербівку  в Вільшану приїхали..1.

                 В даний час в селі проживає 1529 осіб  з них 72 особи дітей дошкільного віку.

                Територія під населеним пунктом  становить – 828 га , в селі 18 вулиць, п’ять з них носять назву братів-односельців , які загинули в роки Великої Вітчизняної війни   захищаючи рідну Батьківщину.

                У нашому селі проживали і проживають герої бойової і трудової Слави , відомі письменники , парашутисти, диригенти , спортсмени, художники і поети. Не відстає від старших поколінь і молодь відома поетеса і телеведуча каналів СТБ та 1+1 Таня Коваленко а  також  Галина Остапенко  художниця , що неодноразово займала призові місця на обласних та республіканських конкурсах теж  родом  із Вербівки. Хутір Кличкове є  радідівщиною  всесвітньо відомих боксерів  братів Кличків.

                   В роки Великої Вітчизняної війни за нашу Вербівську землю віддали своє життя – 192   воїнів визволителів  всіх національностей братніх республік колишнього Радянського Союзу.

Довгоочікувану свободу на різних фронтах в грізні роки наближало – 350 Вербівчан – 156 з них не повернулись з фронтових доріг.

                   Хронологом нашого села є  скромна, терпляча і наполеглива жінка Підгрушня Ольга Микитівна , яка своїми працьовитими руками , окрилена любов’ю  до Батьківщини , протягом багатьох  років, самотужки , збирала експонати  і створила сільський музей. А ще свою енергію та дорогоцінний час Ольга Микитівна віддала пошуковій роботі – повернула із небуття імена 80 невідомих солдат  , що загинули визволяючи село від фашистів. Також  встановлено 189 імен односельців ,що загинули в роки голодомору.

                  На території населеного пункту функціонує таке підприємство, як СТОВ АФ « Злагода» ( дочірнє підприємство ТОВ « Панда») , якому здали свої земельні паї жителі села Вербівка і яке є основним бюджетно – утворюючим підприємством. Також  функціонують :  м’ясопереробне підприємство ВКП « Вербівське» ,приватне с/г підприємство ТОВ « Золота рибка» , 1-не фермерське господарство « Радуга – А» ( яке спеціалізується на городництві ) , Вербівська середня школа 1-ІІІ ступенів – де навчається 115 учнів, дошкільний навчальний заклад « Липка» - де виховується  35 діток, Вербівська лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, сільський будинок культури , 11 приватних  магазинів , АТС на 50 номерів, почтове відділення, ощадкаса, православна церква  Київського патріархату,  2 приватні перукарні, 1 приватна аптека. Також СТОВ АФ «Злагода» утримує  майстерню по пошиттю та ремонту одягу.

                  В складних  умовах першочергова задач органу  місцевого самоврядування  була направлена на  збереження економічного і кадрового потенціалу , об’єктів комунальної власності, забезпечення   їх нормального функціонування.

Всі суб’єкти господарської  діяльності  незважаючи на кризові явища, складності в роботі, працювали стабільно.                 

                  Нелегко  жилося  вербівчанам в умовах економічної кризи та все ж таки протягом 2009 -2010 років вдалося досягти поліпшення деяких соціальних стандартів  на сьогодні до осель жителів села надходить голубе паливо – природній газ. Закуплено автомобіль швидкої допомоги та  обладнання для стоматологічного кабінету,  проведено  ремонт ДНЗ « Липка» , закуплена  у Вербівський центр культури і дозвілля музична апаратура , завершено будівництво сільського стадіону , методом народної стройки збудовано став в центрі села, проводився частковий ремонт доріг.

В 2013 році проведено заміну вікон в ДНЗ « Липка» , проведено інтернет в дитсадок «Липка», та закуплено компютер , облаштовано інтернет бібліотеку  у Вербівському СЦКД, проведено ремонт в СЦКД.

                   Хвилюють і не вирішені проблемні питання. Так дається в знаки малозабезпеченість жителів села, безробіття.

                   На місці колишнього ВАТ « Вільшанський цукрозавод» відтепер лишилося пустище в руїнах де одиноко болваніє лише заводська труба.

                   Проймає  серця невимовним щемом згадка про колись функціонуюче підприємство , яке  рятувало населення  в роки голодовки і в роки Вітчизняної війни. На цьому підприємстві полишили  свою молодість і своє здоров’я  не одне покоління вербівчан.  

                    А тепер ці люди залишені на призволяще , так як не мають за душею нічого окрім мізерної пенсії, якої  часто не вистачає на ліки  , на тверде  паливо , продукти харчування. Звісно і газифікацію осель таки людям провести не під силу.

                    Не обійшла лиха година  і працівників колишнього СТОВ « Вербівське».   Десятиліттями  , гіркою працею , в тяжких умовах ,   на будовах,  на полях і на  фермах , створювали  вербівчани  колгоспні надбання. На даний час СТОВ « Вербівське» збанкрутіло  а в правонаступника працюють одиниці.  Одним з найприоритетніших  напрямків роботи ради і виконавчого комітету є задоволення потреб, інтересів і запитів найбільш обездолених верств населення, які потребують особливої уваги і турботи – інваліди ВВв , ветерани війни , ветерани праці , одинокі пристарілі громадяни , солдатські вдови , малозабезпечені  громадяни похилого віку.

                    Перелічена категорія громадян постійно перебуває в полі зору виконавчого комітету. Так одиноких і одиноко проживаючих  громадян похилого віку обслуговують 3 соціальних працівники. Постійно надється кваліфікована  медична  допомога працівниками мед амбулаторії.

 9-х хворих обслуговує медпрацівник  Червоного Хреста. По змозі завозиться тверде паливо.

                     Неоціненним ресурсом будь – якої сільської громади є її жителі.

На привеликий жаль кількість їх щороку зменшується через складну  демографічну ситуацію , що склалася в зв’язку з безробіттям, низьким життєвим рівнем  населення . Молодь покидає село  а залишаються

громадяни пенсійного віку. Смертність перевищує народжуваність . Так протягом  2012 року померло- 31 особа а народилося лише  14.

                     Тому   на порядку денному  нової ради , виконавчого комітету  такі нагальні  проблеми , як завершення газифікації  населеного пункту, зокрема вулиці Калініна , газифікація комунальних установ , ремонт доріг , зокрема ремонт центральної дороги та аварійного мосту в центрі села, подальше  освітлення вулиць,  закінчення виготовлення документації на сміттєзвалище ,  налагодження сфери   комунальних послуг ( водопостачання, вивезення сміття, будівництво каналізаційної системи) в районі колишнього цукрозаводу.

                    Без Державної підтримки, підтримки  від орендарів , функціонуючих підприємств, підприємців, громадян села ці питання вирішити не можливо  тому , що  в першу чергу на все це потрібні кошти,    які на жаль в місцевому бюджеті відсутні.

                    Запорукою і однією із складових виконання поставлених задач є розв’язання фінансових проблем, виконання дохідної частини місцевого бюджету, протистояння  кризовим явищам. І зрозуміло , що  тільки спільними зусиллями , всією громадою, можливо досягти успіхів у вирішенні

наболілих проблем.

                    Тож покладаємо надію , що наші  щирі , трудолюбиві люди прикладуть усіх зусиль , щоб Вербівка була  процвітаючим, самодостатнім селом . Затишною домівкою для теперішніх і майбутніх поколінь. Цінною перлиною в серці України.